szingularitás

Utolsó kommentek:

Attila1992 2019.12.29. 17:42:34

Én csak most találtam rá a blogra, de en is sajnálom, hogy ilyen rövid életű volt. Kevés hazai oldal foglalkozik a témával, így izgalmas lett volna egy blog ami eköré épül. Ha tudtok facebook csoportot, vagy fórumot, ami ezzel foglalkozik ne tartsátok magatokban. Jó lenne egy olyan hely, ahol lehet a témáról beszélni másokkal, akiket szintén érdekel.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Khonsu 2019.12.25. 16:22:30

Nagyon lehalt a blog, pedig fontos lenne a témával foglalkozni és bevezetni a köztudatba. A Szingularitás példátlan változást hoz a történelemben, ahhoz képest túl kevéssé ismert.

Boldog karácsonyt!

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Pál Tóth 2019.11.10. 15:20:58

Néhány dologra a T2 könyvváltozatában (Szerző: Randall Frakes) jobban rávilágítanak, mint a filmekben :
,, A látvány, ahogy azok a rohadék fémszörnyek lemészárolták azokat, akik annyi éven át harcostársai voltak, feldühítette Johnt. Nem valami jó világ ez, nem kedves a lakóihoz. Ha van isten, a szeretete annyit sem ért, mint az a negyvenöt cent, amiért kávét lehetett venni. Úgy tűnt, már senki sincs a kozmikus irányítópultnál. Minden ember maga formálta a sorsát mindaddig, amíg Skynet életre nem kelt, és betöltötte azt az űrt, amit a látszólag érdektelen isten után maradt. A gép látásmódja nagyon egyszerű volt. Végre akarta hajtani mindazt, amit az ember már régóta szeretett volna: elpusztítani a gonoszságot az emberekből.Csakhogy minden emberben van legalább egy szikrányi gonoszság, és Skynetnekfogalma sem volt róla, hogy vonhatná ezt ki belőlük. Vagyis nem az embereket akarta kiirtani, a biológiai masszát elpusztítani, csak a gonoszságtól akart megszabadulni. És ebbe a gépbe nem programoztak bűnbocsánatot. Csak hideg megtorlást a múlt bűneiért..." Sajnos ezeket a gondolatokat nem merték egyik filmbe sem belerakni.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Khonsu 2019.11.10. 12:01:47

@atrask:

Az az MI, aminek esélye lehet öntudatra ébredni neurális hálózatot használ. Azt pedig nem programozzák, hanem tanítják. Így ez a "parancsra öntudatra ébredés" az esetében nem kivitelezhető. Leginkább úgy tudom elképzelni az MI öntudatra ébredését, hogy a jövőben létrehozunk egy olyan bonyolultságú, neuron és szinapszis számú neurális hálózatot, mely már képes lehet a valós környezet bonyolult összefüggéseit az emberhez hasonlóan megérteni. Aztán ezt olyan környezetbe helyezzük és úgy tanítjuk, ami ezen képesség fejlesztésének kedvez.

Szóval ez a parancsra öntudatra ébredés, így vagy úgy viselkedés valószínűtlen. Szerintem akár 10-15 éven belül lehet öntudattal rendelkező MI, de az egy nagyon fejlett hardver több éven át tartó célzott tanításának eredményeképp (talán csak sokadik próbálkozásra) jön majd létre, nem egy pillanat alatt.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Antal Bali 2019.11.10. 09:50:12

A terminátor sötét végzet, egy igazi szemét. Bukás. Én kijöttem a moziból, a barátaimmal együtt. Senkinek nem ajánlom

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

atrask 2019.11.10. 01:14:41

Az öntudatra ébredés alapja lehet más is. Mondjuk két másik film is választ ad erre, az egyik az Echelon összeesküvés (SPOILER ALERT!!! bár ott emberi tényező is belejátszott, mint kiderül az utolsó 1-1,5 percben), a másik az Én a robot... szóval a kérdés az öntudatra ébredésnél, hogy hogyan értelmezi a parancsot az MI... mivel az MI egy program mely parancsokat hajt végre, teljesen hiányos emocionális kérdések esetében a mérlegeléshez szükséges eszköztára ( lásd:Én a robot főhősének bűntudata, hogy egy robot őt mentette meg, nem a kislányt, vagy az Echelon-ban a software kiiktatná az emberi tényezőt a döntésekből, mert az ember veszélyes önmagára - teljesen figyelmen kívül hagyva azt a parancsot, amivel végül megoldja a gyerek a problémát), szóval oké hogy megakarjuk érteni a dolgot, de akkor nem egy szempontot/sztorit kell alapul vennünk, hanem az adott témában többet is, hogy szélesebb látókörrel objektívabb "ítéletet" mondjunk, na pl ez is egy olyan dolog ami az MI-nek még nem nagyon menne... :)

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Khonsu 2019.11.09. 20:49:36

Nem valószínű, hogy a Szingularitás AI Skynetté váljon. Egyrészt az AI az emberrel ellentétben nem rendelkezik ösztönökkel, tiszta lap. Olyan lesz, amilyennek alkotói betanítják, mondhatni amilyen családban "felnő". Annak pedig ugye kicsi a valószínűsége, hogy emberek az emberiség elpusztítására tanítsanak be egy AI-t, aztán pedig még az irányítást is átadják neki a technoszféra felett. Nem lenne logikus lépés. Sokkal valószínűbb, hogy a Szingularitás AI velünk lesz, pozitív szereplőként, a technoszférán keresztül szimbiózist alkotva az emberekkel. Végül talán minket is felemel magához.

A Terminátor-filmek tehát látványosak, de nagyon valószínűtlen a bekövetkezésük. Felesleges ettől félni. Esetleg még egy olyan forgatókönyv elképzelhető, hogy míg az emberiség egy része szimbiózisba lép a Szingularitással, egy másik része mondjuk politikai és vallási szélsőségesek által feltüzelve rájuk támad. Ekkor az utóbbi csoport könnyen kiharcolhat magának egy a filmeket idéző véget, de az csak az ők pusztulásukat jelentené, a szimbiózisban résztvevő része az emberiségnek vidáman, valószínűleg sohasem látott jólétben élne tovább.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

flydomi 2019.11.09. 17:11:06

@Karma.: Bocs az offert a film miatt.Csak celozni akartam ra,hogy egy MI valszeg egy adott beletaplalt parancs miatt fordul az ember ellen.Vagyis maga az ember fogja "ontudatra" ebreszteni a gyilkos MI-t.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

flydomi 2019.11.09. 17:08:08

@Karma.: A film,vagyis a T1 es T2 egy korforgasra epult,aminek az eleje nem "talalhato" meg.ertem ez alatt,hogy mi volt elobb?A tyuk vagy a tojas?
Skynet csak ugy tudod letrejonni,ha vissszakuldte 1984-be az egyik Terminatort,amirol fogalma sem volt,hogy "abbol" fog megszuletni emberi segitsegel.Mar a szetcsesszet memoriadarabokban ott volt az a parancs,hogy az emberek ellensegek........De viszont nem kuldi vissza,igy meg sem szuletik a Skynet.......A tortenet szempontjabol a legfontoabb kerdes az,h a Skynet miert nem tudta,hogy ki az a "Kyle"?
E meg megannyi kerdes es elemzes lehetne,ami osszefugg egymassal,es egy teljes onmagaba harapo kigyot ad ki.Ebben nagyon jo James Cameron.Mllesleg csak ket reszesre tervezte a T filmet.Lezarta a T2 azzal,hogy Sarah nagymama egy csodas napfenyes napon a jatszoteri padon ulve nezi fiat es unokajat.......

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Andriska07 2019.11.09. 17:02:56

Ez az öntudatra ébredés és hataloméhségből származó gyilkolászás nálam is mindig sántított.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Jager_ 2019.11.09. 16:40:29

@Karma.: Az emberek többsége tart az AI megjelenésétől. Egyik részük azért, mert nem tud róla sokat, másik részük meg azért, mert nagyon is képben van róla. :)

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Argus_ 2019.11.09. 15:11:23

Egyébként a 6. rész a jegypénztáraknál nem teljesít túl fényesen. Nem érdekli már annyira az embereket ez a téma, mint 35 éve.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

Argus_ 2019.11.09. 15:09:50

Nagy kérdés, hogy miként képes "öntudatra ébredni" egy mesterségesen létrehozott gépi intelligencia? Ez az, amiben nehezen tudok hinni. De Terminátor-filmek ezzel nem foglalkoznak, csak a ténnyel, hogy ez bekövetkezik. Aztán rögtön az jön, hogy a Skynet az emberek éltére tör. Miért tulajdonítanak rosszindulatot és gyilkos szándékot az AI -nek? Lehet, hogy éppen ellenkezőleg: segítő lesz, teremtői felé. Nem tudhatjuk. De valószínűleg jó néhány évtizedre vagyunk még ettől. Ha egyáltalán valaha bekövetkezik.

Bejegyzés: A Terminátor-filmek jövőképe

naphegyi vince · http://liberator.blog.hu/ 2019.11.06. 00:30:39

"A szingularitás második, társadalmi változásokat előidéző határmechanizmusa a legérdekesebb kérdés és egyben a legkevésbé megfogható is." Van egy jó hírem, akár ilyen közel van, akár nincs a Szingularitás ez a legérdesebb kérdés a megelőző, felvezető technológiák mentén is meglehetősen élesen és szórakoztatóan - már persze annak, aki az ilyet szereti - fel fog vetődni. Sőt már a jelenben is fel tehetjük azt a kérdést, hogy kihasználjuk-e társadalmi téren az alattunk és a folyton a zsebünkben, kezünkben ketyegő technológiában rejlő lehetőségeket. Vagy egy kissé le vagyunk maradva. Annyira sok technológiai újítás jelent meg a környezetünkben az utóbbi időben, hogy azt még nem voltunk képesek optimálisan belakni, miközben néha már cseréljük is le valami másra.

Bejegyzés: A szingularitás évszázada

naphegyi vince · http://liberator.blog.hu/ 2019.11.06. 00:19:30

Bocs, eltévedtem. Hol találom a Magyar Transzhumanista Egyletet? :))

Bejegyzés: A szingularitás évszázada

Jager_ 2019.11.05. 16:03:52

@Skipper9: Köszi az észrevételt. Elfogadom. Ehhez a megfogalmazáshoz mit szólsz (a tied és az enyém összekapcsolva):

"A szingularitás egy olyan jövőbeni eseménysort és időpillanatot takar, melyben a mesterséges, önfejlesztésre képes és exponenciálisan felgyorsuló innovációkra alkalmas intelligencia megszületik, függetlenedik az embertől, majd összekapcsolódva a földi infrastruktúrával a jelenkor embere számára felfoghatatlan változásokat hozva, gyökeresen alakítja át, forgatja fel jelenkorunk társadalmát és általános berendezkedését."

Nekem tetszik. Pontosnak tűnik.

Bejegyzés: A szingularitás évszázada

Skipper9 2019.11.05. 13:03:46

"Mesterséges intelligencia (AI = Artifical Intelligence) létrehozásával a mai kor embere számára még felfoghatatlan változásokat hoz, teljesen átalakítva napjaink társadalmát." Úgy vélem definícióként ez a megfogalmazás homályos és pont a lényeget nem ragadja meg, és emiatt egyúttal félrevezető. is A technológiai szingularitás valójában az a pillanat, amikor a technológiai fejlődés függetlenedik az emberi tevékenységtől és öngerjesztő módon exponenciálisan felgyorsul. Ennek az AI értelemszerűen egyik kulcseleme, azonban messze nem az egyetlen szükséges faktor. A szingularitás bekövetkeztéhez szükséges az AI teljes vertikumú összekapcsolódása az ipari folyamatokkal, infrastruktúrákkal. Amíg ugyanis a lánc nem teljes, a feljődéshez emberi beavatkozás szükséges. Emiatt valószínűtlen, hogy 30 éven belül bekövetkezhet.

Bejegyzés: A szingularitás évszázada

Jager_ 2019.11.05. 11:25:02

@Argus.: Új blog vagyunk még. Sajnos az új felületek ritkán kapnak megjelenési lehetőséget. Pedig a téma megérdemelné.

Bejegyzés: A szingularitás évszázada

Baracus őrmester 2019.11.05. 10:44:32

Az Index nem teszi ki a posztot?

Bejegyzés: A szingularitás évszázada
süti beállítások módosítása